Saraybosna Gezi Rehberi

  Gezi Rehberi    24 Ekim 2018
Yorum Yok

Saraybosna tarihin en eski yerleşkelerinden bir tanesidir. Saraybosna’ya yaklaşık 400 yıl kadar Romalılar bile hâkim olmuştur. Bizler için Saraybosna’nın yeri ve anlamı bir başkadır. Saraybosna Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir. Bu zamandan sonra ise ticari ve idari açıdan büyük bir gelişim göstererek adeta bu konularda bir merkez haline gelmiştir. Sonrasında ise Osmanlının son yıllarında 1878 yılında Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun hâkimiyetine girer. İkinci dünya savaşı sırasında işgal edilir ve bu bölgede yaşayan Yahudi halkın yaşadığı yerler büyük zarar görür. Bu şehir asıl yıkımı ise kendi bağımsızlık savaşını verdiği sırada yaşamıştır. Sırplar bu bölgede yaşayan halka acımasız bir şekilde saldırmış ve hatta katliamlar yapmıştır. Bu katliamların acısı hâlen bölge halkının yüzüne yansımaktadır. Savaş sonunda ise Bosna Hersek Cumhuriyetinin başkenti olmuştur.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Saraybosna’da gezilecek yerler genellikle tarihi yerlerdir. Çünkü şehirde çok fazla tarihi yapı bulunmaktadır ve bunların birçoğu Osmanlı Devleti zamanından kalmadır.

  • Başçarşı: Hemen hemen her isteğinizi karşılayabileceğiniz içerisinde çok fazla tarihi mekân bulunduran bir çarşıdır. Osmanlı zamanında inşa edilmiştir. 19.yüzyılda büyük bir yangın yaşanmıştır ve o sırada çarşı biraz küçülmüştür.
  • Sonsuz Ateş: İkinci dünya savaşı sırasında ölenler anısına yapılmıştır. Yapıldığı günden beri ateş yanmaya devam etmiştir. Sadece bağımsızlık mücadelesi sırasında yaşanan sıkıntılar yüzünden o zaman sönmüştür.
  • Umut Tüneli: Bağımsızlık savaşı sırasında şehre yardım ve hastaların tedavisi için onları gerekli yerlere ulaştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu tünelin günümüzde belli bir kısmı müze olarak açık bulundurulmaktadır.
  • Milli Kütüphane: Bu bina ilk başta 1896 yılında o zamanki yönetimin belediye binası olarak yapılmış ve kullanılmıştır. İçerisinde çok sayıda kaynak bulunduran kütüphaneyi Sırplar yaktığı için bina ve kitaplar kullanılamaz hale gelmiş. Fakat bina tekrardan yapılmıştır.

Saraybosna’da Ne Yenir?

Aslında yemek kültürü olarak çok yabancılık çekmeyeceğiniz bir yerdir. Çünkü kültür olarak hemen hemen aynıyız ve yemeklerde benzerlik göstermektedir. Begova çorbası, meşhur köfte, börek, trileçe tatlısı, kaymacina burada yenilebilecek en meşhur yiyeceklerdir. Kendilerine has yapılan bu yemekleri dünya üzerinde hiçbir yerde bulamayabilirsiniz.

68 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar