Samsunda Gezilecek Yerler

  Şehir Rehberi    4 Kasım 2018
Yorum Yok

Samsun Anadolu’nun Karadeniz bölgesine açılan kapısıdır. Gerek tarihi gerekse turistik bakımdan Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken şehirler arasında ilk başta gelmektedir. Uzun kıyısı ve tertemiz denizi ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Kaplıca bakımından bayağı zengin bir şehir olduğundan yakın illerden kaplıca için gelenlerin sayısı oldukça fazladır. Samsunun ülkemiz için önemi çok büyüktür. Çünkü Atatürk Kurtuluş Savaşı mücadelesinin başlangıcını 19 Mayıs 1919 yılında Samsuna çıkarak başlatmıştır. Cumhuriyet tarihi olarak Samsunda görülmesi gereken müzeler ve eserler oldukça fazladır.

Samsun’da Gezilmesi Gereken Yerler

Samsunda Kurtuluş Savaşı dönemi ile ilgili müzeler bulunmaktadır. Çünkü Samsun ülkemiz için kritik dönemlerde çok önemli görevler üstlenmiştir. Bandırma Vapuru, Gazi Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi mutlaka görülmesi gereken müzelerdir. Bu müzelerin dışında tarihi açıdan zengin olan şehirde görülmesi gereken cami, medrese, çarşı ve diğer inançların kutsal mekanları bulunmaktadır. Bu mekanların sayısı oldukça fazladır. Tarihi eserlerin yanı sıra doğal güzellikleri ile Samsun adeta görenleri büyüler. Yakakent sahili bir tarafı orman ve diğer tarafı sahil olması ile bütün güzellikleri bir araya getirir. Sinop sınırında bulunduğu için bakıldığı zaman Sinop adeta denizin ortasında bir ada olarak gözükür. Akalan şelalesi Bafra ilçesinde bulunur. Büyüklü küçüklü tamı tamına 18 adet şelaleden meydana gelmektedir. Piknik ve doğa sporları açısından tercih edilen bir mekandır. Samsun kaplıca bakımında zengin bir şehir olduğundan şehirde çok fazla kaplıca bulunur ve çok fazla tercih edilir. Gelen turistler ise en fazla Hamamayağı kaplıcasını tercih etmektedirler.

Samsun’da Ne Yenir?

Samsunda bulunan her ilçenin kendine özgü pideler vardır. Hepsi de birbirinden meşhurdur. Eğer imkanınız var ise ilçeleri gezerek bütün ilçelerin pidelerini tatmalısınız. Simit denildiği zaman Samsun akla gelen ilk şehirlerden bir tanesidir. Hemen hemen her sokakta simit satan yerler bulabilirsiniz ve böylelikle meşhur Samsun simidinin tadına bakabilirsiniz. Et döner yine pide ve simit gibi Samsunun en meşhur yiyeceklerindendir. Bu kadar meşhur olmasının sebebi tamamen et ile yapılması yani içerisine kıyma girmemesidir. Böylelikle çok leziz bir döner elde edilir.

72 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar