Roma Gezi Rehberi

  Gezi Rehberi    18 Ekim 2018
Yorum Yok

Tarihsel açıdan çok büyük öneme sahip olan Roma şehri, İtalya’nın başkentidir. Aniane ve Tiber nehirleri arasında, İtalya’nın ortasında yedi tepe üzerinde kurulmuştur. Bağımsız devlet olan Vatikan da bu şehirde bulunmaktadır. Bu nedenle Roma, iki devletin başkenti olarak da sayılmaktadır. Avrupa’nın turistik bölgelerinin en bilinen şehirleri arasındadır. Bu şehirde her yıl turist sayısı artarak devam etmektedir. Yazının devamında Roma’ya gidildiğinde nerelere gidilmesi gerekir, Roma’da ne yenilmeli gibi sorulara yanıt verilecektir.

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma, tarih açısından çok zengin bir şehir olduğu için gezilecek çok tarihi yerleri bulunmaktadır. Birçok tarihi müzeleri, kiliseleri ve tarihi yapıları nedeniyle her yıl turist akınına uğramaktadır. Aşağıda Roma’da mutlaka gezilmesi gereken yerler belirtilmiştir.

Kolezyum, Roma’nın simgelerinden biridir ve şehirde en çok bilinen yapılardandır. İçerisinde gladyatör savaşlarının yapılması olayı Kolezyum’u ünlü hale getirmiştir. Ayrıca, bir dönem taş ocağı, tiyatro, barınma yeri ve dini kışlalar amacıyla da kullanılmıştır. M.S. 72 yılında yapılan yer, deprem sonrasında ağır hasarlar almasına rağmen günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kolezyum’a gitmek için metronun Çölaşseo durağında inilmesi gerekmektedir.

Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi), Romanın bir diğer en önemli simgelerinden biridir. Trevi kelimesi üç anlamına gelmektedir ve yapı Nicola Salvi tarafından yapılmıştır. Roma’ya giden herkesin mutlaka ziyaret ettiği Roma Aşk Çeşmesi, Avrupa’nın en önemli çeşmelerindendir. Rivayete göre; kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken bu çeşmenin aniden orada belirmesi ve kral ile askerleri ölmekten kurtarmasıdır. Çeşme, 30 yılda tamamlanmıştır ve üzerinde deniz tanrısı olan Neptün heykelinin yanı sıra birçok heykel bulunmaktadır. Çeşmeye gitmek için Barberini durağında inilmesi gerekmektedir.

İspanyol Merdivenleri, Roma’nın en çok bilinen meydanlarındandır. Genellikle, İtalyanlar için buluşma noktası olarak belirlenmiştir ve gelen turistlerin zamanlarını geçirebilecekleri sevimli bir mekandır. İspanyol Merdivenleri için metroyla Spagna durağında inilmesi gerekmektedir.

Roma’da Ne Yenir?

Roma’da en çok bulunan yiyecekler makarna ve pizzadır. Birçok çeşidiyle restoranlarda bulabileceğiniz yiyeceklerin yanında şarap da çok yaygın olarak tüketilmektedir. Bunun yanında dondurma ve likör tiramisu da en çok tüketilen yiyecekler arasındadır.

62 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar