Rize Gezi Rehberi

  Şehir Rehberi    7 Kasım 2018
Yorum Yok

Karadeniz turu yapmak, herkesin en büyük hayallerinden bir tanesidir. Özellikle yükseklik sayesinde temiz havası, sabah güneşin apaçık doğuşu, kalabalık şehirlerin ardından huzurlu yapısı; Karadeniz şehirlerinin arasında Rize’yi farklı bir yere götürür. Genel olarak 3 ile 5 gün arasında bir gezi turunun yeterli olacağı Rize’de hem gezilecek doğa harikaları hem de tarihi yerlerle birlikte, inanılmaz bir zaman geçirilecektir. Yaylalarından dağlarına, mutfağından bahçelerine kadar birçok eşsiz özelliği bulunan Rize, kesinlikle görülmesi gereken şehirlerimizden bir tanesidir.

Rize’de Gezilecek Yerler

Rize denilince akla direk Ayder Yaylası gelmektedir. 2 bin metre yükseklikte olmasının yanında, harika bir mikro klima özelliğine sahip olan bu yayla turistlerine en çok geldiği bölgelerden bir tanesidir. Rize’deki festivallerin ve tanıtım günlerinin de başrolüdür. Termal turizm anlamında birçok kişiye ev sahipliği yapan Ayder, özellikle birçok farklı konaklama seçeneğine sahiptir. Gelintülü Şelalesi, adeta doğa üzerine elle yapılmış bir tablo gibidir. Çünkü eşsiz görüntüsünün yanında, insanları huzura kavuşturan bir su sesine sahiptir. 13. Yüzyıldan kalma Zilkale, uzaktan adeta havadaymış gibi bir görüntü vermektedir. Bu kaleye gelen turistlerin, Tarihi İpekyolu üzerindeki kaleden ayrılmak istemedikleri sürekli konuşulmaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Palovit, 15 metre yüksekten dökülen bir şelaledir. Özellikle harika fotoğraflar için turistler, Palovit Şelalesi’ne uğramaktadır. Çamlıhemşin, doğa harikalarını adeta tekeline almış bir ilçedir. Bu yüzden de genel olarak doğa odaklı spor faaliyetlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Rize’de Ne Yenir?

Rize’de doğa harikasının yanında, organik yemeklerin de eşsiz güzelliği karşınıza çıkacaktır. Mıhlamanın anavatanı ve kuru fasulyelerin çağ atladığı yer olan Rize’de, Lale Lokantası’na gitmeden geri dönmemek gerekmektedir. Hamsili pilav ve balık çorbası, genel olarak bütün balık restoranlarında başarıyla servis edilmektedir. Hamsinin turşusundan akla gelmeyecek birçok çeşidi, yine Rize sınırları içerisinde yenilebilir. Bunların yanında Karadeniz pidesi, Liman Lokantası gibi ünlü yerlerde kesinlikle denenmesi gereken bir lezzettir. Ayrıca turşu suları, alabalıkları, çaylı tatlıları ve pilavları da, Rize’yi meşhur yapan bazı lezzetlerden sadece birkaç tanesidir.

65 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar