Moskova Gezi Rehberi

  Gezi Rehberi    23 Ekim 2018
Yorum Yok

Moskova, Rusya’nın Avrupa Bölümü’nde Moskva Nehri üzerinde kurulmuştur. Şehir, hem Rusya’nın hem de Avrupa’nın en kalabalık şehridir. Moskova ulaşım açısından çok gelişmiş şehirlerden biridir. Moskova’da 3 tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Bunlar; Demodedovo Uluslararası Havalimanı, Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı ve Vnukovo Uluslararası Havalimanı’dır. Bunların arasından en büyük, modern ve bilineni Domodedovo Uluslararası Havalimanıdır. Moskova’da tiyatro, bale, opera gibi sanatsal etkinlikler oldukça fazladır. Ayrıca Moskova Sirki ve Moskova Devlet Sirki de şehri gösteri anlamında üst sınıflara taşımıştır. Yazımızın devamında Moskova’da gezilecek yerler nerelerdir ve Moskova’da ne yenilir gibi soruların üzerinde durulacaktır.

Moskova’da Nerelere Gidilir?

Rusya birçok tarihi olaya tanıklık ettiğinden dolayı, ülkede çok fazla geçmişten izler bulunmaktadır. Moskova da Rusya’nın başkenti olarak en çok tarihi değerlere sahip olan şehirdir. Moskova pek doğa güzelliğiyle değerlendirilmese de tarihi, mimarı anlamda çok zengin bir birikime sahiptir. Aşağıda Moskova’da gezilecek birkaç önemli yerler tavsiye edilmektedir.

Kızıl Meydan (Red Square): Moskova’nın simgesi durumundadır ve herkes tarafından bilinen bir meydandır. Eski zamanlarda bu meydan birçok idama, gösteri ve geçitlere ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca, eskiden pazar alanı ve şehirlerin geçiş ve bağlantı noktası konumundadır. 1990 yılında Kızıl Meydan, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiştir. Güncel olarak Kızıl Meydan, Rusya’nın Merkezi konumunda ve birçok turistin ziyaret ettiği bir meydandır.

Kremlin Sarayı: Kremlin kelimesinin anlamı, şato , hisar veya kale anlamına gelmektedir. Saray Moskova’da bulunan tüm yapıları kapsan en büyük yapılardandır. Aslında, Saray 12.yüzyılda ahşap olarak inşa ediliyor. Fakat Moğolların ziyaretinden sonra büyük zarar görmüştür. Daha sonra Çar İvan tarafından saray tekrar inşa ediliyor ve bütün törenler bu sarayda gerçekleşmiştir.

Arbat: 1930 yıllarında Stalin merkeze yakın binaları yıktırmıştır ve Arbat Caddesi meydana gelmiştir. Cadde tamamen trafiğe kapalıdır ve sadece yayalar içindir. Kültürel anlamda birçok etkinliği olan caddede hediyelik eşya dükkanları, sokak çalgıcıları ve birçok aktiviteler bulunmaktadır.

Moskova’da Ne Yenilir?

Pelmeni olarak bilinen Rus mantısı, Solyanka adında en meşhur Rus çorbası, tuzlu pirojki denilen hamur kızartması yemeniz ve en yaygın olarak tüketilen votkayı içmeniz önerilmektedir.

 

65 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar