Londra Gezi Rehberi

  Şehir Rehberi    5 Ekim 2018
Yorum Yok

İlk insan yerleşiminin yaklaşık olarak 2 bin yıl önce gerçekleştiği Londra kenti hem İngiltere’nin, hem de Birleşik Krallık’ın başkentidir. İngiltere kentine ilk yerleşen grubun Keltler olduğu kanıtlanmış olsa da şehir adını daha sonra yerleşmiş olan Roma’lılardan almaktadır. Akan Şehir manasında kullanılmakta olan Londonium adı verilen kent daha sonra farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve adı da Londra olarak kabul edilmiştir.

Londra’da Gezilecek Yerler

Sanat tarihi ile ilgilenen veya merak duyanlar için Londra dünya üzerinde en önemli kentlerden biridir. Pek çok gezebileceğiniz bölge olan Londra’da özellikle geçmiş dönemlere ait eserlerin yer aldığı sanat tarihi müzeleri dikkat çekmektedir. Aynı zamanda doğası ile büyüleyen Londra’da pek çok tarihi eser alanlar yer almaktadır. İşte Londra seyahatinizde gezmeniz gereken yerler;

Buckingham Sarayı

1837 yılında kraliyet sarayı olan kabul edilen ve halende o amaç ile kullanılmakta olan Buckingham Sarayı ilk olarak 1703 yılında yapılmış ve Buckingham Dükü’ne hediye edilmiştir. Devasa bir yapı olan Buckingham Sarayı içerisinde toplam 775 farklı oda bulunmaktadır. Londra gezisi sırasında uğrayacağınız Buckingham Sarayı içerisinde bu odalardan sadece 19 tanesini gezmenize izin verilmektedir. Londra’daki tüm önemli gün etkinlikleri ve çeşitli törenler Buckingham Sarayı önünde yer almakta olan meydanda gerçekleştirilmektedir.

London Eye

Dünya üzerinde sayısı az miktarda bulunan Gözlem Tekerliğinden biri olan London Eye aynı zamanda en büyük 3. modeldir. Devasa bir büyüklüğe sahip olan ve hayranlık uyandıran yapının bir tam tur atması ortalama olarak 20 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. 135 metre zirvesi bulunan London Eye yükseklik korkusu olmayan ve Londra’yı gökten izlemek isteyenler için en ideal seçenektir. London Eye tekerliğinin ücretleri ise çocuklar için 7.25 Euro, yetişkinler için 14.50 Euro’dur.

Westminster Sarayı

Londra’nın simgeleri arasında yer almakta olan ve çoğu noktadan gözlemlenen Big Ben saat kulesinin de üzerinde yer aldığı Westminster Sarayı’nın ilk yapım çalışmaları 1016 yılında başlamıştır. Dönem içerisinde pek çok çalışma ve sorun ile karşılaşan Westminster Sarayı 1840 yılında tekrar onarım çalışmalarına girmiş ve tam 30 yıl sonra çalışmalar sona ermiştir. İçerisinde 1100 oda bulunmakta olan Westminster Sarayı şimdilerde parlamento binası olarak Londra’ya hizmet etmektedir.

32 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar