İzmir Gezi Rehberi

  Şehir Rehberi    8 Kasım 2018
Yorum Yok

Ülkemizin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, Ege bölgesinin incisi konumundadır. Limanı sayesinde çok kullanışlı bir ticari hayata sahip olan İzmir’de, aynı zamanda fuar alanı da turistlerin geldiği önemli yerlerden bir tanesidir. Tarihi boyunca birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan İzmir, böylece sadece doğal güzellikleriyle değil, tarihi yapılarıyla da ün kazanmış bir özelliği barındırmaktadır. İzmir, yüz ölçümü olarak küçük olsa da; gezilecek yerlerin farklı kültürleri barındırması sebebiyle sadece birkaç günde bitirilecek bir şehir değildir. İkliminin daha sıcak olmasıyla, her sene ilçelerinde milyonlarca turisti ağırlayan İzmir, böylece ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlamaktadır. İçerisinde bulunan fabrikalar ve işyerleri sayesinde de, ülkemizin en geniş kapsamlı iş olanaklarını sunan şehirlerinden bir tanesidir.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’in sadece merkezinde bile günleri alacak kadar farklı gezilecek yerler bulunmaktadır. İzmir’e gelen kişilerin ilk önce görmesi gereken, klasik bir sembol olan Saat Kulesi olacaktır. Konak’ta bulunan Saat Kulesinin hemen arka tarafında ise Tarihi Kemeraltı Çarşısı bulunmaktadır. Eski yapısı ve birçok farklı hediye seçeneğiyle, turistlerin uğrak noktası olmuştur. Bornova’da bulunan Çiçekliköy, yerli ürünlerin sunulduğu ve eşsiz zamanların geçirileceği doğal bir yaşam alanıdır. Tarihi Asansör, İzmir’in eşsiz deniz manzarasını seyretmek isteyenlere ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’de Alsancak ve Karşıyaka’daki yürüyüş alanları, aynı zamanda turistlerin harika fotoğraflarına konu olmaktadır. İzmir’de hava güzel olduğunda bütün ilçelerinin deniz turizmine açık olduğu unutulmamalıdır. Çeşme, Foça, Seferihisar, Dikili, Urla ve daha birçok ilçede; yaz turizminden kaynaklı binlerce turist bulunmaktadır.

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir’de en önemli noktalardan bir tanesi Sevinç Pastanesi olmaktadır. Sevinç Pastanesi’nde birçok farklı tatlı çeşidi tercih edilebilir. Genel olarak Alsancak’ta bulunan boyozcularda boyoz ve yumurtanın harika uyumunu görmek gerekir. Midyeci Kadir Usta, midye severlerin uğrak mekanıdır. İyi bir kahvaltı yapmak isteyenlerin Tuzu Biberi işletmesine gitmesi gerekir. Tarihi Asansör Restoranı, eşsiz manzara eşliğinde kaliteli yemeklerin yenildiği bir yerdir. Aynı zamanda deniz mahsulleri tercih etmek isteyen turistlerin de, Yengeç Restorana gitmesi gerekir. Böylece birçok farklı meze ve ana yemek tadımı gerçekleştirilir.

75 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar