İstanbul’da Gezilecek Yerler

  Şehir Rehberi    7 Ekim 2018
Yorum Yok

Tarihi, doğası ve diğer güzellikleri ile Türkiye’nin en önemli kentlerinden olan İstanbul’da tüm bölgeleri gezebilmeniz için en az 5 güne ihtiyacınız var. Her gittiğiniz yerde dolu dolu saatler geçireceğiniz İstanbul’da başlıca gezilecek yerler şu şekilde;

Ayasofya Müzesi

Dünya üzerinde ki en gösterişli mimarlık eserlerinden biri olan Ayasofya İstanbul gezilecek yerler sırasında ilk sırada yer alıyor. Hem geçmiş dönemlerde, hem de günümüzde İstanbul’un en önemli simgesi olarak kabul edilen Ayasofya gösterişli yapısı ile dikkat çekiyor. Tarihi Konstantin’e kadar gitmekte olan Ayasofya dönemin imparatoru tarafından kentteki en büyük kilisenin yapılmasını istemesi ile dikilmiştir. Kilise olarak yapılan, daha sonra cami görevi gören Ayasofya 1 Şubat 1935’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından müze olmasına karar verilmiştir. Yıllardır gerek yerli turistler tarafından, gerekse de yabancı turistler tarafından ilk uğrak noktasıdır İstanbul’un.

Galata Kulesi

Adına efsaneler üretilen ve İstanbul’un Kız Kulesi’nden sonra en romantik noktası olan Galata Kulesi diğer gezilecek yerlerden biri. Ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmeyen Galata Kulesi İstanbul’un siluetini oluşturan yapılardan biridir. Günümüze kadar pek çok tadilat ve düzenlemeden geçmiştir. Galata Kulesi tarihinin en görkemli olaylarından biri de yaptığı tahta kuleler ile Galata’dan Üsküdar’a kadar uçmayı başaran Hazerfan Ahmet Çelebi’dir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul gezilecek yerler durağında bir sonraki yer ise İstanbul Arkeoloji Müzesi. Müzenin önemli yanı ise Osmanlı Devleti döneminden Türkiye Cumhuriyeti dönemine kalan mirasların sergilenmesi. 1869 yılında yapımı tamamlanan müzenin ilk adı ise Müze-i Hümayun’dur. İstanbul Arkeoloji Müzesi içerisinde pek çok farklı yapıda yer alır iken aynı zamanda dünyanın en büyük yapılarından biridir.

Topkapı Sarayı

İstanbul’da gezilecek yerler arasında bir diğer önemli yapıt ise Topkapı Sarayı’dır. İstanbul’un tarihini yansıtan yapıtlardan olan Topkapı Sarayı günümüzde ziyaretçilere açık bir şekilde müze olarak kullanılmaktadır. 16. yüzyıla yansıtılan geçmişe sahip olan Topkapı Sarayı’nı gezmeden İstanbul gezinizi bitirmemelisiniz.

İstanbul’da Gezilecek Diğer Yerler;

  • Dolmabahçe Sarayı
  • Yerebatan Sarnıcı
  • Kariye Müzesi
  • Türk ve İslam Eserleri Müzesi
  • Kalenderhane Camii
  • Emirgan Parkı
  • Sakıp Sabancı Müzesi
  • Kız Kulesi
37 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar