İstanbul’da Bir Günde Ne Yapılır?

  Şehir Rehberi, Tur Rehberi    12 Ekim 2018
Yorum Yok

İstanbul; tarihi canlandıran ve bünyesinde barındıran eşsiz bir şehirdir. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlamasının yanında, sonsuz bir huzur veren boğaz havasına sahiptir. Modern yapısıyla hiçbir Avrupa şehrini aratmayan İstanbul, aynı zamanda sıcak insanlarıyla asla karşılaşılmayacak bir ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’u gezmek için bazen günler değil, aylar bile yetmez. Her sokağın bile bir hikayesi vardır İstanbul’da. Birçok aşığın buluşma mekanları, bilim adamlarının tartışma alanları. Uçsuz bucaksız ormanları, birçok farklı aktiviteye sahip olan eğlence mekanları. İstanbul, birçok medeniyete başkentlik yapmış olmanın kültür çeşitliliğini, günümüz yaşantısına da taşımıştır. Bu yazıda ‘İstanbul’da bir günde ne yapılır?’ sorusuna cevap aramaya çalışacağız. İmkanı olan kişilerin bir günden daha fazla gezebilmesi tavsiyesi ile birlikte.

Sabah Kahvaltısı ve Öğleye Kadar Geçen Zaman

Sabah kahvaltısında boğazı gören şirin kafelerde kahvaltı yapılması, boğazın o mis gibi havasıyla uyanılmasını sağlayacaktır. Beylerbeyi, Sarıyer ve daha birçok sahil kenarı kahvaltı yapmak için birçok farklı seçenek sunacaktır. Öğlene kadar geçen sürede Galata Kulesine gidilebilir. Pierre Loti tepesine çıkılıp, İstanbul baştan aşağı seyredilebilir. Topkapı ve Dolmabahçe gibi, bir imparatorluğun koca geçmişine ev sahipliği yapılan saraylar gezilebilir. İstanbul’un eski sokakları karış karış dolaşılabilir. Öğle zamanlarında ise yapılacak en güzel aktivitelerden bir tanesi Eminönü’nde tarihi balıkçılarda ekmek arası balık yemek olacaktır. Balıktan çok da hoşlanmayan kişiler için de tavsiye Ortaköy’de boğaza karşı yenilecek bir kumpir keyfidir.

Öğleden Sonra Hava Kararınca

İstanbul gündüz olduğu kadar akşam saatlerinde de çok canlıdır. Tarihi Mısır Çarşısı’na gidilip birçok farklı lezzet tadılabilir. İsteyen kişiler Kız Kulesi’nin romantizmine kendini bırakabilir. Bebek’te sakin bir sahil turu yapılacaksa, mutlaka bisiklet kiralanması önerilir. Tarihi Tarabya Oteli’nde soluklanılabilir. Ayrıca gecenin ilk saatlerinde Taksim ve İstiklal Caddesi, tam olarak da eğlenilecek yerlerdendir. Avrupa yakasında değil de, Asya tarafında eğlenmek isteyenler için de adres Kadıköy olacaktır. Meşhur boğa heykelinden başlayacak yürüyüş, tarihi tramvay eşliğinde Moda’ya doğru devam edecektir. Bu sayede birçok irili ufaklı yer keşfedilecek ve İstanbul’a bir kez daha hayran kalınacaktır.

67 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar