Fethiye Gezi Rehberi

  Gezi Rehberi    5 Kasım 2018
Yorum Yok

Muğla’nın incilerinden bir tanesi olan Fethiye, aslında turist sayısında ülkemizin en dolu bölgelerinden bir tanesidir. Genel olarak her bir köşesinde farklı anıları barındıran Fethiye, doğal güzellikleriyle insanları kendine aşık etmektedir. Fethiye, aslında sınırların arasında yaşanan bir ilçedir. Çünkü buraya gelen insanlar ya hiç sevmeden, ya da aşık olma derecesinde ayrılır. Elbette ikinci grubun sayısı yüzde 90’ları bulmaktadır. Cennet koylarının yanında sıcak insanlarıyla beraber Fethiye, kısa günlü yaz tatillerinin bile rahatlıkla geçirileceği bir bölgemizdir.

Fethiye’de Yemek Kültürü

Fethiye’de mutfak kültürü genel olarak mangala dayanmaktadır. Et ve balık ürünleri, en çok tercih edilen ürünlerdendir. Genel olarak balık restoranlarının bulunduğu Fethiye’de, kişi başına 30-40 TL’ye güzel bir menü yenebilir. Tost ve meyve suyu kültürünü oluşturan İksirci Tezcan, kesinlikle görülmesi gereken mekanlardandır. Aynı zamanda Efe Fırın’da da bazlama tostu meşhur bir lezzettir. Yakapark, balık kültürünün en ileri gittiği restoranlardan bir tanesidir. Genellikle alabalık üzerinde olumlu izlenimler bırakmaktadır. Camialtı Dondurmacısı, yıllardır Fethiye’nin en ünlü dondurma satan işletmesidir. Bunun dışında yerel lezzetler de, yerli halk sayesinde çok tercih edilen bir atıştırma yöntemi olmaktadır. Genel olarak Salı ve Cuma günleri kurulan pazarlarda, gözleme yapan teyzelerden alınan gözlemeler, turistlerin hayran kalmasını sağlar.

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de gezmek ve genel yerleri görmek için en az 3 güne ihtiyaç vardır. Yeni yapılan etap yürüyüş bandında, sahil boyunca çok huzurlu bir zaman geçirilecektir. Çalış Plajı, denize girilecek en önemli yerlerden bir tanesidir. Araba ile çok kolay ulaşım sağlanacak Ölüdeniz de, cennet mekanlardan bir tanesidir. Kelebekler Vadisi ve Saklıkent Milli Parkı, Fethiye denilince akla gelen olmazsa olmaz turistik yerlerdir. Aynı zamanda Likya yolu ve Faralya Koyu da son derece meşhurdur. Doğal güzelliklerin yanında Fethiye’de tarihi mekanların da olması, bölgeyi daha çekici bir alan haline getirmektedir. Amintas Kaya Mezarlar, Fethiye’de bulunan kral mezarlıklarını günümüze taşımıştır. Bunun yanında Afkule Manastırı da, çok eski ve görkemli bir tarihi mekandır. Tlos Antik Kenti de, görülmesi gereken ender güzellikteki yerlerdendir.

63 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar