Dortmund Gezi Rehberi

  Şehir Rehberi    25 Ekim 2018
Yorum Yok

Dortmund, özellikle Almanya’da yaşayan gurbetçi vatandaşların çok beğendiği şehirlerde biridir. Dünyaca üne sahip olan Borussia Dortmund takımının da bulunduğu bu şehirde, kömür ve demir işletmelerinin gelişmişliği en üst seviyededir. Özellikle Almanya’da yeşil metropol olarak adlandırılan Dortmund, bu sayede birçok uçsuz bucaksız parka da ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en büyük kanalının şehri ikiye bölmesiyle de, sonsuz bir doğa güzelliği barındırmaktadır. Dortmund; tarihi mekanlarının dokusuyla, doğal güzellikleriyle ve kültürel faaliyetlerin çeşitliliğiyle birçok farklı ülkeden turiste ev sahipliği yapmaktadır. Her türlü ulaşımın kolay olduğu bu şehirde, gezmek için yaygınlaştırılmış toplu ulaşımlar kullanılabilir.

Dortmund’da Gezilecek Yerler

Almanya’nın endüstriyel büyümesiyle beraber, Dortmund da günümüzde en önde gelen teknolojik ve kültürel özelliklere sahip şehirlerdendir. İçerisinde birçok eski tarihi alanı bulunduran Dortmund, farklı özelliklerin birleşmesiyle harika bir turistik deneyim keyfi verecektir. 12. Yüzyıldan kalma Eski Pazar Meydanı, gezilmesi en önemli yerlerden bir tanesidir. Özellikle Orta Çağ’dan kalma çeşmelerin de bulunduğu bu meydanda, bazı günlerde kutlama ve yürüyüşler de gerçekleştirilmektedir. Borussia Dortmund taraftarlarının mabedi olan Signal Iduna Park Stadyumu da, görülmesi gereken devasa yapılardan biridir. Sembolik binalardan olan Dortmunder U, gezilmesi gerekilen bir kültür ve sanat merkezidir. Şehirde bulunan hayvanat bahçesinde, birçok farklı türde hayvan bulunur. Bu yüzden hayvanat bahçesi gezmek de, çok yararlı bir aktivite olacaktır. Son olarak da Florian Kulesi ve Reinaldi Kilisesi de, Dortmund’a gelen turistlerin kesinlikle görmeleri gereken, alanında nadir yapıtlardandır.

Dortmund’da Ne Yenir?

Alman kültürünün tam olarak yansıtıldığı Dortmund şehrinde, mutfakta kullanılan ürünleri; et, jambon, patates ve lahana oluşturur. Genel olarak lahana ve jambondan yapılan çorba türleri, bütün turistlerin tatması gereken kalitededir. Aynı zamanda sığır eti baharatlı bir şekilde yahni türünde pişirilir. Bu yemeğin de adı Pfefferpotthast’tır. Sadece Alman mutfağı değil, coğrafyasından dolayı Fransız ve İtalyan yemeklerini de mutfağında barındıran Dortmund şehrinde, et severlerin ilgisini çekecek bir sürü restoran vardır. Bu yüzden Dortmund’a gidecek turistlerin bol miktarda et yemeye hazır olmaları gerekir.

67 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar