Budapeşte Gezi Rehberi

  Gezi Rehberi    22 Ekim 2018
Yorum Yok

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, M.Ö. binli yıllara dayanan tarihi ile bilinmektedir. Daha önce Roma İmparatorluğu’nun bir parçası olan Budapeşte, krallık yıkıldıktan sonra kendi krallığını kurmuştur. Kendi krallığını kurduktan sonra da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na katılmıştır. Reform dönemiyle, Tuna Nehri ve Macar Ulusal Müzesi’nin iki kıyısını birbirine bağlayan Zincir Köprüsü inşa edilmiştir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan şehir, bu dönemden sonra gelişmeye başlamıştır. Yazımızın devamında Budapeşte’de nerelere gidilir ve ne yapılır gibi konular üzerinde durulacaktır.

Budapeşte’de Nerelere Gidilir?

Budapeşte tarihi açıdan çok zengin bir Avrupa şehridir. Budapeşte’ye gidildiğinde nerelere mutlaka gidilmeli sorusunun cevabı aşağıdaki listedeki gibidir:

Vörösmarty Meydanı (Vörösmarty tér): Budapeşte’de başlangıç noktası konumundadır. Bu meydandan birçok yere ulaşım kolaydır. Meydanın ortasında 1908 yılında dikilen Vorosmarty anıtı bulunmaktadır. Meydan, ismini vatansever bir şairden almıştır. Ayrıca meydanda Avrupa kıtasının en eski metro hattı M1 metro hattı bulunmaktadır.

St. Stephan Bazilikası (Szent István Bazilika): Budapeşte’nin en büyük kilisesi olmakla beraber inşa edilmesi 50 yıldan uzun sürmüştür. Budapeşte gezisi sırasında bu görkemli kilisenin de mutlaka ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Parlamento Binası (Az Országház): Dünyanın en büyük üçüncü parlamento binasıdır ve inşası yaklaşık 20 yıl sürmüştür. İçerisinde Macar kültürüne ait birçok parça bulunmakla beraber 691 odası bulunmaktadır. Parlamento binası için 1 saatten fazla süren turlar mevcuttur.

Zincir Köprüsü (Szechenyi Lanchid): Tuna Nehri üzerinde Buda ve Peşt şehirlerini birleştirmek için 19 yüzyılda inşa edilmiştir. Avrupa’nın en uzun aşma köprüsü olma unvanına sahiptir.

Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere): Bu meydan UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak korunma altına alınmıştır. Meydan’ın en meşhur yeri Macaristan’ın 1000. Yılını temsil eden ve 1900 yılında yapılan Milenyum Anıtı’dır. Meydan’da Macar yöneticilerin heykelleri sergilenmektedir.

Budapeşte’de Ne Yapılır?

Budapeşte’de yapacağınız birçok şey vardır. Bunların arasından bazıları şu şekildedir: Tuna Nehri kenarında yürünmelidir. Tuna Nehri Almanya’dan başlayıp ülkemizde Karadeniz’e dökülmektedir. Zincirli Köprüsü’nü yürüyerek geçmeniz gerekmektedir. İki tarafında da bulunan devasa aslan heykelinin önünde fotoğraf çekilmeniz mümkündür. Şehre tepeden bakmak için Kale Tepesi’ne çıkarak şehrin tüm manzarasını görebilirsiniz.

60 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar