Bodrum’da Uğramanız Gereken 5 Yer

  Şehir Rehberi    8 Ekim 2018
Yorum Yok

Bodrum doğal güzellikleri ve muhteşem iklimiyle turizmin ana arter ilçelerinden biridir. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın methiyeler düzdüğü, Akrep Nalan’ın adına şarkılar söylediği halikarnasa ev sahipliği yapar. Şimdi Bodrum’da mutlaka uğramanız gereken beş yeri sizinle paylaşıyoruz.

Bitez ve Ortakentteki Mandalina Bahçeleri

Ekim ve kasım aylarında gidilmesi gereken, mandalina kokularıyla dolu bir atmosfere sahip , mandalinanın en doğal hâlini ve lezzetlisini tadabileceğiniz hatta fırsatınız olursa mandalina toplayabileceğiniz mutlaka görülmesi gereken bir yer. Eğer ihtimal dahilinde ise bir bisikletle burayı gezmenizi öneririm.

Gümüşlük

Bodrumun en güzel koylarından birine ve parlak renkli begonvillere ev sahipliği yapan Gümüşlük antik atmosferiyle sakinliği yakalayabileceğiniz bir sahil kasabası. Gün batımının görkemli manzarasını izleyip, temiz sularıyla mavi bayrak alan bu sahil kasabasında güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Boğaziçi ( Bargilya )

İnce küçük bir kumsalı bulunan, sakin yürüyüşler yapabileceğiniz tipik bir balıkçı köyü; antik geçmişi bulunan arkaik dönemdeki ismi Bargilya olan boğaziçi, kafanızı dinlemek için en doğru tercih olacak adrestir. Eğer vejetaryen değilseniz balık lokantalarında lezzetli deniz ürünleri yiyerek keyifli bir akşam yemeği geçirebilirsiniz. Pazar günleri kurulan köy pazarından yerel ve organik ürünler satın alabilirsiniz.

Orak Adası

Kargıcak bükünün tam karşına konumlanan, yerleşim yeri olmayan ve ulaşımının tekne turuyla sağlandığı Orak adası Bodrum’un Maldivleri olarak anılır. Suyun tertemiz oluşu ve doğanın enfes uyumu yüzmek ve dalış yapmak isteyenler için birebir uygundur. Mavi yolculuk yapanların önemli güzergâh noktalarından biridir.

Kıyıkışlacık ( İASOS )

Kültürel bir tatil yapmak istiyorsanız kıyıkışlacık tarihi ve tarihi eserleriyle en doğru adreslerden biri olacaktır. Küçük, sevimli pansiyonları olan, üç tarafının denizle çevrildiği bir yarımadadır. İasos üzerinde yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde M.Ö 3 bin yılının sonuna dayanan bir geçmiş bulunmuştur. Kentteki en ünlü mezar ise balık pazarı olarak bilinen roma döneminden kalma anıt mezardır. Ayrıca deniz ve denizcilik öykülerinin de kentidir. Buna en büyük örnek Yunuslu Çocuk öyküsüdür.

 

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar