Amsterdam Gezi Rehberi

  Gezi Rehberi    17 Ekim 2018
Yorum Yok

Amsterdam Hollanda’nın başkentidir. Yıl içerisinde en fazla turistin ilgi gösterdiği şehirdir. Özgürlükler şehri olarak bilinmektedir. Kanalların etrafına kurulmuş bir şehirdir. Hemen hemen her sokaktan bir kanal geçmektedir. Binalar ise bu kanalların yanlarına inşa edildiği için çok hoş ve güzel bir görüntü içerisindedir. Avrupa gezisi yapmak isteyenlerin en fazla tercih ettiği hatta listelerinde en başa yazdığı şehirdir. Mükemmel bir gece hayatı, tarihi yapıları, müzeleri, kanalları ve çiçekleri ile çok meşhur bir şehirdir. 1300lü yıllarda balıkçı kasabası olarak inşa edilen bu şehir şimdi ise eğlencenin ve özgürlüğün kalesi olmuştur.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam’da aslında gezilecek çok fazla yer vardır. Fakat biz burada en fazla tercih edilen ve en fazla görülmesi gereken yerleri sizlere anlatacağız.

  1. Dam Meydanı: Tam olarak Amsterdam’ın kalbi bu meydandır. Bu meydanda Madame Tussauds müzesi eskiden kullanılan Kraliyet Sarayı ve eskiden taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise mevcuttur. Bu meydanda ikinci dünya savaşında ölenler için yapılan bir ulusal anıt vardır.
  2. Kanal Turları: Amsterdam’ın en büyük özelliği ve onu farklı kılan yegane sebep kanallarıdır. Bu kanallar UNESCO tarafından Dünya Miraslar Listesine alınmıştır. Her turist burada kanal turu yaparak şehri birde bu gözle görmelidir.
  3. Red Light District: Amsterdam’ın gece hayatının tam olarak kalbidir. Gündüzleri normal kafeler ve kanal için gelinir. Fakat hava kararmaya başladıktan itibaren herkesin akın ettiği bir sokaktır. Barlar, seks shoplar ve striptiz kulüpleri bulunan bu sokak sadece Avrupa’da değil tüm dünyada ses getirmektedir.
  4. Rijksmuseum: Ulusal sanat galerisidir. Bu şehrin en önemli müzesi olduğu düşünülmektedir. 8 bin sanat eseri ve 35 bin el yazması eser ile birlikte gerçekten görenleri şaşkına çeviren bir sanat galerisidir.

Amsterdam’da Ne Yenir?

Amsterdam kendi mutfak kültürü dışında genel olarak dünya mutfaklarının hemen hemen hepsini içermektedir. Amsterdam’da peynir kültürü çok fazla geliştiği ve kendine has bir lezzeti olduğu için peynir deneyebilirsiniz. Patates kızartması yine buraya özgü bir biçimde ve güzellikte yapılmaktadır. Fiyat olarak gayet uygundur. Ossenworst 1800lü yıllardan beri Amsterdam mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Broodje Haring gittiğiniz zaman tüketmeniz gereken bir atıştırmalıktır. Ekmek arasına Çin ringa balığı, salatalık turşusu ve soğan ile beraber verilen hemen hemen her köşe başında bulabileceğiniz bir lezzettir.

63 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Son Yorumlar